Abielusõrmuste ostmise meelespea

Abielusõrmuste ostmise meelespea

Üks tähtsamaid ja ilusamaid mälestusi pulmapäevast, mida endaga edasi kannate on kindlasti sõrmused.
Selgitan kullassepa pilgu läbi kolme kõige enam levinud viisi sõrmuste soetamisel: välismaalt tellimisel, poest ostes või lastes kullassepal valmistada sõrmused. Eesmärgiks pole kritiseerida ühtegi viisi, vaid see on pigem informatsiooniks.


Välismaalt tellimine

Erinevaid disaine ja mudeleid leidub maailmas igale maitsele ning kui eesmärgiks on saada midagi unikaalselt võimalikult soodsa hinnaga, otsustavad paarid tellida sõrmused välismaalt/internetist. Siin tekivad mõned probleemid, millest suurim on sõrmuste suuruse klappivus. Internet on täis erinevaid õpetusi, kuidas ise sõrme suurust mõõta, kahjuks aga pole need 100% täpsed. Inimesed on erinevad, samuti ka meie sõrmed ning kuna abielusõrmuse puhul on tegemist siiski igapäeva ehtega, soovime, et see istuks sõrmes hästi ning ei häiriks ega hõõruks kuidagi.
Kui olete enda unistuste sõrmused leidnud internetist, käige kohaliku kullassepa töökojast läbi. Rõhk on sõnal kullassepa töökojal, kuna kullapoes mõõtes ei pruugi saada täpset tulemust. Poed kasutavad täis- ja poolnumbrite süsteemi, ehk see tähendab, et kui sõrmuse tegelik suurus on näiteks 16,25 siis ühes poes võib see sõrmus olla 16,5 teises aga 16. See sõltub siis sellest, kas pood ümardab numbri alla- või üles poole. Kullassepp mõõdab Teie sõrme suurused täpselt ning üldjuhul selle eest tasu ei võeta. Selle väikse liigutusega kindlustate endale aga vähem muret pulmapäeval. Teine oluline märkus siinkohal on see, et selgitage välja ka tellitavate sõrmuste laius. Laiema sõrmuse puhul on kandepind peenemast sõrmusest erinev, seega erineb ka sõrmuse suurus.

Välismaalt tellides tuleks arvestada sellega, et paljudes riikides tehakse kuldsõrmuseid madalama prooviga. Eestis kasutatakse enamasti proovi 585-14kt (58,5% kulda, ülejäänud siis vask, hõbe või vastav ligatuur, et sõrmus proovi viia), aga näiteks Saksamaal on enamasti kasutusel 375/333-10kt/9kt prooviga kuld. Ning kui tellida Euroopa Liidu väliselt, tuleb pakk läbi tolli, mis võib kaasa tuua veel ühe lisakulutuse. Viimane soovitus internetis tellimise puhul on korralik eeltöö. Kuidas on teiste kogemus antud poega, ega tegemist poleks pettusega ning kas pildid ja tegelik toode ka klapivad.

Välismaalt tellimise juures on plussiks aga see, mudelite ning disainide valik on suurem, kuna klientuur erinevate eelistusega on laiem. Erinevatel perioodidel teevad veebipoed ka allahindluseid, mille käigus võib väga hea hinnaga saada korralikud sõrmused.

Poest ostmine
 
Poest ostmise suur eelis on kindlasti see, et toode on reaalselt nähtav ja käega katsutav. Kui ei ole veel päris kindel, milline stiil sobib/meeldib, saab erinevaid sõrmuseid katsetada. Tooted on üldiselt kohe olemas, valite sobivama välja ning sõrmused ongi käes.

Üks suurimaid eksiarvamusi poest ostes on aga see, et sõrmused on seal odavamad. Vastupidi, poes on sõrmused tunduvalt kallimad, kui näiteks kullassepa poolt valmistatud ehted. Kuna enamus poe kaupa tuleb vabrikutest, vahepeal on palju lülisid ning vastavalt sellele siis kujuneb ka hind. Oluline on jälgida poest ostes, et sõrmused ei oleks olematu kaaluga. Müügis on näiliselt odava hinnaga sõrmused, aga sõrmuse kaal on ka vaid 1 gramm. Näitena toodud ühe grammine sõrmus on väga väikse vastupidavusega ning igapäevasel kandmisel võibki juhtuda, et ka poekotti kandes läheb sõrmus lihtsalt kõveraks või üldse katki.  See sama punkt kehtib tegelikult ka välismaalt sõrmuste tellimise puhul, jälgige kaalu. Siin on hea nipp see, et kui tegu on suhteliselt tavapäraste sõrmuste mõõtudega, näiteks naise sõrmus umbes 17 ja mehe sõrmus umbes 19, siis 2mm laiad sõrmused võiksid kaaluda umbes 4g paar. Kui naise sõrmus on 2mm ja mehe sõrmus on 3mm, siis võiks kaal olla umbes 5g. 3mm sõrmused peaksid olema umbes 6g paar jne.

Kullassepa valmistatud sõrmused

Eestis on palju kullasseppasid, kes on võimelised valmistama sõrmused just Teie erisoovide järgi. Ehk kui ei leia poest või internetist siiski sobivat, või sooviks hoopis kolmest erinevast mudelist ühte kokku, on ainuke variant lasta see meistril teha. Suur eelis on siin see, et saate täpselt enda mõõdus, personaalsed ja ainulaadsed ehted, mis on täpselt Teie moodi. Samuti, kui
Teil on vanu ehteid või muud väärismetallist materjali, siis seda on võimalik kasutada ning see teeb sõrmuste hinna veel soodsamaks. Lisaks on sellel eriline ja personaalne väärtus juures.  Olete kaasatud kogu protsessi ning kui sõrmused on täitsa valmis, kutsub kullassepp paari kohale viimaseks prooviks. Selle käigus  saab üle vaadata sõrmuste laiuse, proovida valminud sõrmuseid sõrme ning vajadusel siis ka suurendada või vähendada.
Üldjuhul on kullassepalt sõrmuste tellimine soodsaim variant, kuna saate toote otse tegijalt ja pole erinevaid vahelülisi. Oma materjali olemasolul on hind veelgi soodsam. Kui tegemist on normaalse töökojaga, siis on tööl ka eluaegne garantii. Loomulikult ei saa keegi füüsilise vägivalla või loomuliku kulumise vastu, aga kui Teie sõrmustega peaks midagi juhtuma siis võite alati meistri poole pöörduda, kes pakub murele lahenduse.


Miinuseks kullassepalt tellimisel on see, et üldjuhul on töödel järjekorrad ning sõltuvalt meistrist võivad need olla lausa mitu kuud. Seega tuleks arvestada, et järgmisel päeval sõrmuseid kätte ei saa ning tellimist tuleb ette planeerida.

Kokkuvõtteks tahaks veel lisada, et ehted vajavad hoolt, et püsida ilusad. Ärge käige ehetega saunas, ärge kaevake maad või tehke kodutöid sõrmustega. Mida hoolsam ise olla, seda kauem on ka sõrmused säravad ja ilusad.
Minu soe soovitus on käia umbes kord aastas kullassepa töökojast läbi ja lasta sõrmused puhastada ning poleerida. Sellega kindlustate oma sõrmuste läike ja sära ning kui sõrmustel on ka kivid, siis kullassepp kontrollib ka kivid ja kinnitused üle.
Loodan, et andsin väikese ülevaate ning vastasin mõningatele küsimustele.

Õnnelikke pulmi ning pikka kooselu!